Center za slovenščino kot drugi/tuji jezik pri Oddelku za slovenistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani združuje pet programov, ki spodbujajo mednarodno raziskovanje in promocijo slovenskega jezika, književnosti in kulture v tujini ter razvijajo metodiko in didaktiko poučevanja slovenščine kot drugega/tujega jezika. Od leta 1994 je njegov izpitni del pooblaščen za preverjanje znanja slovenskega jezika in izdajanje javno veljavne listine o znanju slovenščine kot drugega jezika, ki je pogoj npr. za pridobitev slovenskega državljanstva ali delovnega dovoljenja oziroma za vpis na katero od slovenskih univerz ali visokih šol.
 
 
Izpit iz slovenskega jezika je mogoče opravljati na treh ravneh – osnovni, srednji in visoki – in to v skladu s standardi znanja, določenimi v izobraževalnem programu Slovenščina za tujce (Andragoški Center). Vse tri ravni upoštevajo govorca in raven njegove samostojnosti pri sporazumevanju v slovenščini in so mednarodno primerljive; osnovna raven je primerljiva s tretjo stopnjo (B1), srednja s četrto (B2), visoka pa s peto stopnjo (C1) Skupnega evropskega  jezikovnega okvira (Common European Framework for Languages).
 
 
Med dejavnosti Izpitnega centra pa poleg priprave izpitnih gradiv in izvajanja izpitov iz slovenščine sodijo tudi priprava ustreznih programov, usklajevanje standardov znanja slovenščine in preverjanja tega znanja ter priprava in izvajanje ustreznega usposabljanja za izpraševalce in ocenjevalce na izpitih iz slovenščine.
 
 
Izpitni center je od leta 2000 član evropskega združenja ustanov za jezikovno testiranje ALTE (Association of Language testers in Europe) (www.alte.org).
 

 
Kontaktna oseba:
Lidija Jesenko
 
 
Univerza v Ljubljani,
 
Izpitni center Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik
Kongresni trg 12
SI-1000 Ljubljana
 
 
 

Mednarodna primerljivost

Vse tri ravni so mednarodno primerljive: na šeststopenjski lestvici, ki jo je oblikoval Svet Evrope, je osnovna raven primerljiva s tretjo stopnjo (B1), srednja s četrto (B2), visoka pa s peto stopnjo (C1).

Priprava na izpit

Vsak kandidat ob prijavi na izpit prejme brezplačni vzorčni test, izvajalci izpitov (gl. nadaljevanje) pa kandidatom lahko omogočijo tudi posebne pripravljalne tečaje (ceno teh tečajev oblikujejo izvajalci programa Slovenščina za tujce sami).

Javna veljavnost listine in kdo jo izda

Javno veljavna listina o znanju slovenščine se izda osebam, ki uspešno opravijo zunanje preverjanje znanja slovenščine na osnovni, srednji ali visoki ravni v skladu z Izpitnim katalogom v programu Slovenščina za tujce. Po uspešno opravljenem izpitu dobijo spričevalo o uspešno opravljenem izpitu iz znanja slovenščine na osnovni, srednji ali visoki ravni. To listino izda Izpitni center Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani najkasneje v 30 dneh po izvedbi izpita.

Kdo pripravlja in izvaja izpite

Izpiti iz slovenščine na vseh treh ravneh se pripravljajo in izvajajo v Izpitnem centru Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik Filozofske fakultete v Ljubljani. Poleg tega je izpit na osnovni ravni mogoče opravljati na katerikoli od 13 pooblaščenih ustanov po vsej Sloveniji, in sicer:
 
  • Andragoški zavod Maribor,
  • Cene Štupar, CPI, Ljubljana,
  • DOBA Maribor,
  • Izobraževalno središče Miklošič, Ljubljana,
  • Ljudska univerza Koper,
  • Ljudska univerza Kranj,
  • Ljudska univerza Krško,
  • Ljudska univerza Postojna, 
  • Ljudska univerza Velenje,
  • Ljudska univerza Žalec,  
  • Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj,
  • Ljudska univerza Ajdovščina in 
  • Zasavska Ljudska univerza Trbovlje.
Izpitne roke na pooblaščenih ustanovah usklajuje Zveza ljudskih univerz Slovenije. Več informacij na spletnem naslovu www.zveza-lu.si.

 
Na izpit iz slovenščine se lahko prijavi vsak, ne glede na to, ali se je prej izobraževal po programu Slovenščina za tujce in ali je opravil pripravljalni tečaj.
 
Kandidat se mora prijaviti vsaj 10 dni pred razpisanim rokom tako, da izpolni prijavnico in plača izpit. Cena izpita je enaka na vseh ustanovah, in sicer 120 EUR za izpit na osnovni ravni in 135 EUR za izpit na srednji in visoki ravni. Cena vključuje opravljanje izpita, vzorčni test, spričevalo in stroške pošiljanja spričevala. Izpit lahko plačate na blagajni Filozofske fakultete ali po položnici v banki in na pošti, in sicer na transakcijski račun številka: 01100 6030707216, sklic na številko: 144305. Naslov, ki ga napišete na položnico, je Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Izpitni center. Izpit se izvede, ko/če so prijavljeni najmanj trije kandidati. Ob izpitu mora kandidat predložiti veljavni osebni dokument s sliko in potrdilo o plačilu.
 
Kandidat se od izpita lahko odjavi vsaj dva dni pred razpisanim rokom - v tem primeru je lahko razporejen na naslednji rok. Če pa od izpita odstopi brez odjave, mora ob naslednjem opravljanju plačati celotno ceno izpita.

Pravice kandidatov
 
Kandidat se lahko pisno pritoži zoper izpitni postopek v roku 30 dni od opravljanja izpita, zoper rezultat izpita pa v 30 dneh od prejema spričevala oziroma obvestila o neopravljenem izpitu. Pritožbo pošlje na pritožno komisijo IC na sedež IC.

Izpiti za posebne potrebe
 
Za kandidate s posebnimi potrebami se izvajanje izpita po potrebi ustrezno prilagodi.
 
Kandidati, prosilci za slovensko državljanstvo, ki so nepismeni, lahko opravljajo izpit iz govornega sporazumevanja v slovenščini na osnovni ravni po programu Slovenščina za tujce

Podrobnejše informacije:
 
Izpitni center Centra za slovenščino kot drugi/tuji jezik
Kongresni trg 12
1000 Ljubljana

2. nadstropje
vsak dan od ponedeljka do petka od 11.00 do 13.00, ob sredah tudi od 15.00 do 17.00

tel.: +386 1 241 86 47
fax: +386 1 241 86 44
e-pošta:
[email protected]; [email protected]; [email protected];
Copyright | 2021 | centerslo.net

Izobraževanje Slovenščina na tujih univerzah Izpitni center Seminar slovenskega jezika, literature in kulture Projekti Simpozij Obdobja Založništvo Tečaji slovenščine Center za Slovenščino Center za Slovenščino